Pustynie,pustynie…

Pustynie

Sahara jest niezwykła, fascynująca i malownicza, zwłaszcza w algierskiej części, połączonej z niezwykłymi formami skalnymi. Ale czy jest najładniejsza, najbardziej zdumiewa i zapada w pamięć? Zastanawiam się, przywołując w pamięci widziane przeze mnie pustynie: Mohave, Malowaną Pustynię, Pustynię Koralową (USA), Namib (Namibia), Kyzył-Kum (Uzbekistan), Tar (Indie), Pustynię Atacama (Peru), Pustynię Irańską i Islandzką, wreszcie Pustynię Negew w Izraelu oraz Wadi Rum w Jordanii. Wszystkie piękne, a jakże różne.Najbardziej odmienna od Sahary jest przepiękna Malowana (Pstra) Pustynia położona na Wyżynie Kolorado, pomiędzy Wielkim Kanionem rzeki Kolorado i Skamieniałym Lasem. Swoją nazwę zawdzięcza występującym na powierzchni skałom o różnych kolorach. Jako wielbicielka kolorowych skał mam problem z wyborem: Sahara czy Painted Desert? Poniżej dowód na to, że wybór jest trudny.

Malowana Pustynia

.

Malowana Pustynia

.

Malowana Pustynia

Chyba najbardziej różnorodna jest Pustynia Mohave. Rozciąga się na obszarze kilku amerykańskich stanów: Kalifornia, Nevada, Utah i Arizona. Jej przeważająca część ma żwirowe podłoże, ale ponieważ obejmuje różne krajobrazowo strefy (m.in. Death Valley, Jushua Tree NP) znajdziemy tam i piaszczyste wydmy, kolorowe skały i wyschnięte słone jezioro.

Mohave

.

Mohave

Atmosferę ogromnych, pustych obszarów pokrytych żwirem i kamieniami, po których smętnie hula wiatr, oddaje świetnie film Bagdad Cafe – kto nie oglądał, polecam (przy okazji można zobaczyć, że da się pokazać nasyconą erotyzmem scenę bez dosłowności i nagości). Słuchając pięknej piosenki z filmu I’m calling you niemal czujesz, jak na wskroś przenika cię gorący, suchy pustynny wiatr…

Scenografia z filmu.

Bagdad Cafe

Bagdad Cafe istnieje naprawdę i ma niesamowity klimat.

Artist Palette

Ale Mohave to także kolorowa Artist Palette i ciekawe formy skalne w Dolinie Śmierci (jak np. Zabrisky Point).

Artist Palette

.

Zabrisky

.

 Zabrisky Point

Znajdziemy tu też trochę złotego piasku, solniska i temperatury około 50st C!

Dolina Śmierci wydmy

.

 Dolina Śmierci wydmy

.

 Badwater

Badwater Basin jest najniżej położonym miejscem w Ameryce Północnej – 86 m poniżej poziomu morza.

 Golfowe Pole

Golfowe Pole Diabła – pokryte jest kilkunastocentymetrowymi, niezwykle twardymi bryłami mieszaniny ziemi i soli o ostrych krawędziach.

Mohave Joshua

Na Mohave znajdziemy też trochę zieleni, a najbardziej charakterystyczne jest Joshua Tree (Drzewo Jozuego – przypominające pierwszym osadnikom wzniesione do góry ręce proroka, stąd nazwa). Jest w stanie przetrwać na pustyni przez około 900 lat.

Mohave Joshua Tree

Joshua Tree National Park.

Pustynia Koralowa

Niewielką, ale godną uwagi ze względu na kolor piasku jest Koralowa Pustynia (Coral Pink Sand Dunes) położona w Utah (USA)

Pustynia Koralowa

.

pustynia Kyzył-Kum

Wiosną pustynia Kyzył Kum w Uzbekistanie zachwyca pięknymi kolorami…

wielbłądy

… i wolno biegającymi stadami wielbłądów i koni.

Camel Fair czyli targ wielbłądów na pustyni Thar w Indiach

Camel Fair czyli targ wielbłądów na pustyni Thar w Indiach.

Pustynia Atacama

Pustynia Atacama – zielona, dająca wytchnienie oaza Huacachina w Peru. Znacznie więcej do zaoferowania Atacama ma na terenie Chile.

.

 Negew

Najbardziej posępna wydała i się pustynia Negew w Izraelu: „Wiatr rzuca piaskiem, który cicho furczy,
jęczy i zawodzi, może z bólu?” (Lotta, Życie jest pustynią)

wa

Zdecydowanie ciekawsza, pełna niezwykłych form skalnych, jest podobna do Algierskiego Tadrartu czerwona pustynia Wadi Rum w Jordanii.

Pustynia Islandzka

Trudno porównywać Algierską Saharę z np. Pustynią Islandzką, która w zasadzie nie spełnia warunku z definicji pustyni jako obszaru o negatywnym bilansie wodnym – na Islandii jest jej nadmiar, ale ziemia jest podobnie niegościnna i pozbawiona zwartej zieleni, a przy tym mimo wszystko jakoś dziwnie romantyczna.
O Pustyni Namib może następnym razem, gdyż jej piękno wymaga osobnej opowieści…
Pozdrawiam wszystkich wielbicieli Sahary
Krystyna – Menhir

 

Inne posty gości  https://piespustyni.pl/category/historie-podroznikow/

Powiadamiaj mnie o nowych postach
Powiązane wpisy

Banc d’Arguin-Mauretania

2018-07-19 21:51:21

1

Dzień z życia ucznia

2017-04-30 18:02:19

1

Related posts

3 Thoughts to “Pustynie,pustynie…”

 1. Jasiek

  Krystyno – Menhir bardzo dziękuję za ten interesujący artykuł i rewelacyjne zdjęcia.Może i mnie uda się kiedyś wszystko to zobaczyć na własne oczy.

 2. Anonim

  Ciekawe kompendium wiedzy pustynnej byłem jedynie na trzech pustyniach i myślałem że wiem o nich prawie wszystko a jednak Pozdrowienia podróżnikom piaskowym Kazik

  1. Jasiek

   Kazik podziel się swoimi opowieściami.Wrzuć artykuł i zdjęcia.Kontakt na e-mail: piespustyni@asiar.nazwa.pl

Leave a Comment

CommentLuv badge

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.